Sosyal Medya

Telegram Nedir, Nasıl Kullanılır, WhatsApp’dan Farkı Nedir ?

Sürekli olarak iletişim halinde olan bir toplumuz. Bu da sürekli ve anlık olarak haber alma, mesajlaşma, sohbet etme ihtiyacı halinde olmamıza sebebiyet vermektedir. Teknoloji dünyasında da güncel olarak yeni platformlar ve uygulamalar piyasaya girmektedir. Bunlardan biri de WhatsApp’a rakip olarak çıktığı öngörülen Telegram uygulamasıdır.

Telegram Nedir, Kim Tarafından ve Ne Zaman Kuruldu ?

Telegram, WhatsApp’a rakip olarak Temmuz 2013’de, popüler sosyal ağ platformu olan VK’nın kurucusu ve CEO’su olan Rus programcı Pavel Durov ve kardeşi Nikolay Durov tarafından kuruldu.

Son dönemlerde mesajlaşma uygulamalarının adının kötüye çıkması sebebiyle Telegram tamamen hıza ve güvenliğe odaklanmış bir mesajlaşma programı olarak kurulmuştur. Tamamen ücretsiz ve her yaştan kullanıcının rahatlıkla kullanabileceği kolay arayüzlü bir program olarak tasarlanmıştır.

Telegram’ın Dikkat Çeken Özellikleri

Telegram’ın odak noktalarından olan hız, kolay arayüz ve güvenilirlik dışında birçok dikkat çekici özelliği bulunmaktadır. Telegram‘da sadece mesaj atmanın yanı sıra belge, fotoğraf ve video gönderimi de yapabilirsiniz. Telegram bu gönderimleri 1,5 GB sınırına çekmekte, bu da en çok kullanılan mesajlaşma platformlarından biri olan WhatsApp’ın maksimum 100 MB dosya, belge ve video gönderme sınırının bir hayli üstündedir. Kullanıcılar arasında yaygınlaşmasının bir önemli sebebi de budur.

Telegram‘da aynı zamanda kalabalık grup sohbeti de oluşturabilirsiniz. Bu grup sohbetlerinde de 200.000 kişiye yakın üye kabulü olması da devasa gruplar kurulabileceğinin kanıtı olmaktadır. WhatsApp’da ise maksimum olarak bir gruba 4.000 üye eklemenize olanak sağlamaktadır.

Telegram ve WhatsApp Arasındaki Farklar Nelerdir ?

WhatsApp ve Telegram kullanış ve kuruluş amacına bakıldığı zaman ikisi de mesajlaşma uygulaması olarak kurulmuştur. Haliyle ikisinin de ortak yönleri olması gayet normal. Ancak Telegram’ın bazı özellikleri WhatsApp’dan bir adım daha önde olmasına olanak sağlamaktadır.

Telegram’ın kuruluş amacının biri olan güvenlik konusu sebebi ile tamamen bulut tabanlı bir uygulama olarak kurulmuştur. Bu da uygulamayı sadece telefonlarda kullanmak zorunda olmadığımız anlamına gelmektedir. Telegram’ı aynı anda hem telefonda hem de bilgisayarınızda rahatça kullanabileceğiniz bulut tabanlı yapısı aynı zamanda bu mesajlarınızın hiçbir şekilde cihazlarınızda her kaplamayacağı anlamına gelmektedir. Bu özelliğinden dolayı da kullanıcılar arasında muhteşem etkiler yaratmaktadır. Farklı cihazlardan giriş yaparken bile hiçbir şekilde mesajlarınız veya dosyalarınızda silinme veya kaybolma durumu da olmayacaktır.

Telegram Nasıl Kullanılır ?

Telegram aynı zamanda kullanıcılar için hızlı çözüm üretme ve rahat mesajlaşma uygulaması olarak dikkat çekiyor. Bu da diğer benzer uygulamalara göre daha farklı ve kullanışlı özellikleri olduğu anlamına gelmektedir. Dikkat çeken ve kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayan bazı özellikleri şunlardır:

1. Mesaj Düzeltme

Kullanıcılar sohbet sırasında yanlışlıkla da olsa bazen yanlış mesajlar gönderebilmektedir. Bu da istenmeyen durumlara yol açmaktadır. Telegram kullanıcıları düşünerek mesajlarınıza düzenleme özelliği getirerek yanlış anlaşılmaların önüne geçmeye olanak sağlamaktadır. Bu özelliği kullanmak için yapmanız gereken tek şey ise gönderdiğiniz mesaja basılı tutarak Düzenle seçeneğine tıklamaktır, Karşı tarafta ise mesajın düzenlendiğine dair bir simge görünecektir ama hiçbir şekilde mesajın düzenleme geçmişini göremeyecektir.

2. Büyük Boyutlu Dosya Gönderimi

Mesajlaşma platformlarından Telegram’ın bir diğer farkı ise yüksek boyutlarda video, dosya ve belge gönderebilmektir. WhatsApp’da maksimum sınır 100 MB iken Telegram’da dosya gönderim boyutu 1,5 GB‘dır. Böylece Telegram, kullanıcılar için yüksek kalitede video ve büyük boyutlardaki dosya gönderimi ile büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

3. Gizli Sohbet Oluşturma

Eğer konuşmalarınızı kimsenin görmesini istemiyorsanız Telegram kullanıcıları için gizli sohbet özelliği bulunmaktadır.  Telegram, uçtan uça şifreleme tekniği ile mesajlarınızı sunuculara kaydedilmeden belli bir süre sonra otomatik olarak silmesine olarak sağlıyor. Böylece mesajlarınız tamamen güvende kalacaktır.

4. Sohbet Sırasında Youtube Videosu İzleme

Sohbet sırasında size gelen Youtube videolarını sohbetten çıkmadan da izleyebilirsiniz. Telegram, kullanıcıları için geliştirdiği bu özellikte sohbet sırasında size gelen video linkinde bulunan küçük resme dokunarak Picture-in-Picture simgesine dokunmak oluyor. Böylece hem rahatlıkla mesaj yazarsınız hem de videoyu izleyebilirsiniz.

5. Fotoğraf ve Videoları Telefonunuza Kaydedilmesini Engellemek

Telegram da bulunan en iyi özelliklerden biri de hiç şüphesiz size gelen medyaların telefonunuzda gereksiz yer kaplamasının önüne geçmektir. Özellikle çok fazla kullanıcının olduğu grup sohbetlerinde telefonunuzda gereksiz bir şekilde biriken fotoğraf ve videoları artık kaydetmek zorunda kalmayacaksınız. Bunun için yapmanız gerek tek şey Sohbet ayarları bölümünden Galeriye Kaydetme seçeneğini etkisizleştirme olacaktır.

Telegram Hangi Cihazlarda Kullanılabilir?

Mesajlaşma uygulamalarının uzun süredir sadece telefonlarda kullanılmasının kullanıcılar açısından birçok eksi yönleri bulunmaktaydı. Telegram’ın tüm platformlarda sorunsuz bir şekilde çalışması ise bunun önüne geçmektedir. Sadece Android ve İOS işletim sistemli akıllı telefonlarının yanı sıra macOS, Windows ve Linux tabanlı işletim sistemlerine sahip laptop ve masaüstü cihazlarda da  rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Bilgisayarda giriş yaptığınızda da telefon numaranız üzerinden giriş yaptığınız için direkt olarak akıllı telefonunuzda ki uygulama ile entegre olur ve anlık olarak oradan da mesajlaşmanıza olanak sağlamaktadır. Telegram bulut tabanlı yapısı sayesinde yine telefonunuzda olduğu gibi bilgisayarınızda da herhangi bir yer kaplamaması açısından da kullanıcıların beğenisini toplamaktadır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı