Sosyal Medya

Sosyal Medyanın Gündemine Oturan ‘Burçlar Değişti’ İddiasına NASA’dan Cevap

Sosyal medya, dün ilginç bir olayla karıştı. İddialara göre NASA, yeni bir takımyıldızı keşfetmişti ve bu da burçların değişmesine neden olmuştu. Hatta burçlara, “Yılan” isminde yeni bir burç konulmuştu. Ancak kimse, bu iddiaların gerçek olup olmadığını bilmiyordu. Oysaki ne NASA yeni bir yıldız keşfetmiş ne de burçları değiştirmişti.

İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla popüler hale gelen sosyal medya platformları, gündemin belirleyicisi haline geldi. Milyonlarca kişinin kullandığı platformlarda konuşulan konular, kullanıcılar tarafından yakından takip ediliyor. Hal böyle olunca da kimi zaman ciddi konular, kimi zamansa gerçekle alakası olmayan hurafeler bir anda gündemin merkezine oturabiliyor. Dün de böyle bir olay yaşandı.

Dün Twitter’da, NASA’nın yeni bir takımyıldızı keşfettiği, bu takımyıldızı nedeniyle de burçların değiştiği iddia edildi. Üstelik iddialara göre NASA, resmi internet sitesinde yayımladığı bir blog gönderisi ile bu durumu tüm dünyaya duyurmuştu. Hatta ülkemizde milyonlarca kişinin izlediği televizyon kanalları da bu iddiaları haberleştirdi.

Burçlar değişmedi!

NASA tarafından yapıldığı iddia edilen açıklamaları duyan milyonlarca sosyal medya kullanıcısı, sanki hayatlarında köklü bir değişiklik olacakmış gibi bu durumla ilgili paylaşımlar yaptılar. Kimileri bir burçtan diğer bir burca geçtiğini söylerken kimileri ise aynı burçta kaldığı için bu durumdan yakınıyordu. Ancak merak etmeyin. NASA, söz konusu konuyla ilgili hiçbir açıklama yapmamıştı ve burçları falan da değiştirmemişti. Yani iddialar tümüyle yalandı.

Sözde Burç İddiaları şöyleydi:

Sözde Burçlar

Bu süreç yaşanırken bir de yeni bir burç oluştuğu ve burca da “Yılan” denildiği söylenmeye başladı. Tabii sosyal medya mizahşörlerimiz zaman kaybetmeden bu konuyu ele aldılar. Pek çok kişi, “Eski sevgilimin yeni burcu” şeklinde paylaşımlar yaptı. Ama tüm bu paylaşımlar yapılırken hiç kimse, bu iddiaların gerçek olup olmadığını sorgulamayıp, NASA’nın internet sitesini kontrol etmemişti. Peki bu iddiaların kaynağı neydi? İddialara göre NASA, “Ophiuchus” isimli bir takımyıldızı keşfetmişti. Ancak bu takımyıldızı yeni keşfedilmemiş, aksine binlerce yıldır biliniyordu. NASA ise bu takımyıldızından 2016 yılında çocukların uzaya olan ilgisini artırmak için oluşturduğu bir blogda zaten bahsediyordu. Yani söz konusu iddiaların sadece NASA blogunda yer aldığı kısmı doğruydu. Ancak hem bu blog yazısı çok eskiydi hem NASA yeni bir keşif yapmamıştı hem de burçlar değişmemişti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı