Sosyal Medya

Sosyal Medya Düzenlemesi Yürürlüğe Girdi!

Sosyal medya yasası, 1 Ekim 2020 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi. Yürürlüğe giren yasaya göre 1 milyondan fazla kullanıcıya sahip Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformları Türkiye’de temsilci bulundurmak zorunda olacak. Sosyal medya yasası ile temsilci bulundurmayan sosyal medya platformlarına ise kademeli olarak yaptırım yapılacak.

Sosyal medya yasası aylardır gündemde olan bir konu. Sosyal medya yasası olarak da bilinen sosyal medya düzenlemesi kanun teklifi, geçtiğimiz aylarda TBMM’de kabul edildi. 1 Ekim’de yürürlüğe gireceği kararlaştırılan sosyal medya düzenlemesi, Eylül ayını geride bırakmamız ve Ekim ayına girmemiz ile birlikte yürürlüğe girdi. Yeni gelen yasaya göre kullanıcılar ve şirketler açısından sosyal medya düzenlemesi ne işe yarayacak?

Sosyal Medya Düzenlemesi İle Şirketler Temsilci Açmak Zorunda 

Sosyal medya yasası, 1 milyondan fazla kullanıcısı olan sosyal medya platformlarına temsilci bulundurma zorunluluğu getirmektedir. Buna göre, 1 milyonu aşkın kullanıcısı bulunan Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya şirketleri Türkiye’de temsilcilik bulunduracak. Temsilcilik açmayanlara para cezası, reklam yasağı ve bant daraltma gibi kademeli olarak yaptırımlar uygulanacak. Bunlar dışında sosyal medya yasası ile ilgili olarak herhangi bir şirket henüz bir açıklama da yapmadı.

Sosyal Medya Uygunsuz İçerik Düzenlemesi

Sosyal medya yasası ile beraber kişilik hakkına saldırı olduğunu düşünenler, Türkiye’de bulunan sosyal medya temsilcisine başvuruda bulunabilecek. Temsilci, kişinin uygunsuz içeriğin kaldırılması ya da erişimin engellenmesi başvurusunu en geç 48 saat içinde cevaplamak zorunda. Kişilik haklarının ihlal edilmesi durumunda ilgilinin başvurusu üzerine Erişim Sağlayıcıları Birliği’nin kararıyla ilgili içerik 4 saat gibi bir süre kaldırılmak zorunda. İçeriğin çıkarılmasının mümkün olduğu durumlarda ise erişimin engellenmesi kararı yerine içeriğin çıkarılması kararı verilebilecek.

Sosyal medya temsilcileri, her 6 ayda bir rapor yayınlamak zorunda. Cevap ve rapor yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere ise cezai işlem uygulanacak. Cevap yükümlülüğünü yerine getirmeyenler 5 milyon lira

Comprar stromectol Sin Receta

, rapor vermeyenler ise 10 milyon lira idari para cezası ile karşı karşıya kalacak. Eğer sosyal medya ağı, mahkeme kararına rağmen 24 saat içerisinde uygunsuz içeriği kaldırmazsa doğacak zarardan sorumlu olacak.

Unutulma Hakkı

Sosyal medya yasasının en dikkat çeken noktalarından biri unutulma hakkı. Kişiler, isminin yer aldığı veya kişilik haklarına saldırı olarak nitelendirdiği paylaşımları ve verileri arama motorlarından kaldırtabilecek.

Sosyal Medyada Hakarete Ceza

Twitter, Facebook ve Instagram gibi mecralarda sık sık sanal zorbalıkla ve hakaretlerle karşılaşıyoruz. Yeni yasa ile birlikte sosyal medyada hakaret etmenin de cezası olacak.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı