Popüler

Kamu Kurumlarında Çalışanlara WhatsApp ve Telegram Kullanımı Yasaklandı

Sosyal medya düzenlemesinin bugün TBMM’de kabul edilerek yasalaşması ile beraber birçok düzenleme getirildi. Kamu çalışanlarına yönelik düzenlemeler de yürürlüğe girdi.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin sosyal medya düzenlemesinin yasalaştırılması ile beraber yaptığı açıklamada, kamuda görevli memurların mesai saatleri içinde yabancı şirketlere ait WhatsApp ve Telegram gibi mesajlaşma uygulamalarının kullanımının da yasaklandığı belirtildi.

Yapılan açıklama ile beraber “Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi” adı altında 12 başlık altında toplanan rehber yayınlandı. Rehberde yapılan açıklamada, WhatsApp ve Telegram gibi yabancı mesajlaşma uygulamaları yerine yerli mesajlaşma uygulamalarının kullanılması zorunluluk haline getirildi. Kamu çalışanları sadece mesai saatlerinde görevleri gereği yapılan işlemlerde ve paylaşılan dosyalarda yabancı kaynaklı mesajlaşma uygulamalarını kullanmayacak. Kısaca kamu çalışanları özel hayatında bu uygulamaları kullanmaya devam edebilecek. Ancak kurumsal işlemlerde yerli uygulamaları tercih etmek zorunda kalacak. Konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

Kurumun kendine ait bir haberleşme uygulaması yoksa mesajlaşma amacıyla sunucuları yurt içinde bulunan yerli ve milli uygulamalar tercih edilmelidir. Mevzuatta kodlu veya kriptolu haberleşmeye yetkilendirilmiş kurumlar tarafından geliştirilen yerli mobil uygulamalar hariç olmak üzere mobil uygulamalar üzerinden gizlilik dereceli veri paylaşımı ve haberleşme yapılmamalıdır.

Gelen düzenleme ile beraber bir dönem WhatsApp‘a rakip olarak gösterilen PttMessenger uygulaması yeniden gündeme gelebilir. Turkcell tarafından geliştirilen BiP de WhatsApp ve Telegram’a alternatif olarak kullanılabilecek yerli uygulamalardan.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı