Sosyal Medya

Instagram’ın Yeni Video Özelliği Reels Yolda!

TikTok güvenlik açığı skandalı sonrası, Hindistan’da yasaklanmış, Türkiye dahil bir çok ülkede uygulama soruşturma altına alınmıştı. Trump yönetiminin de uygulamayı yasaklamakla tehdit ettiği biliniyor. Instagram ise bu boşluktan yararlanarak, Tiktok benzeri Reels özelliği ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.

Instagram Reels Özelliği Ne Tür Farklılıklarla Geliyor?

Reels ile Instagram, kullanıcıların ses ve müzik içeren kısa videolar paylaşmasına ve düzenlemesine izin vermeyi planlıyor. Bu kısa videoların uzunluğu ise 15 saniyeyi geçmeyecek şekilde olacak. Kullanıcılar bu kısa videoları hikayelerinde paylaşabilecek ve bunun yanında profillerinde özel bir sekmede bu Reels videolarını saklayabilecekler. İstedikleri zaman bu kısımdan Reels videolarına ulaşabilecekler.

Aslında Instagram bu özelliği, TikTok uygulamasından doğan boşluktan faydalanmak ve o boşluğu doldurmak için aktif etmeyi planlıyor. Buna göre ABD’de Ağustos ayında karşımıza çıkacak olan özelliğin, Hindistan’da da aynı zaman diliminde devreye sokulacağı da ortaya çıkmıştı. Zira TikTok’un en çok kullanıldığı ülkelerden biri olan Hindistan’da çoktan Tiktok benzeri iki uygulama talepleri karşılamaya başladı.

Aslında Reels ilk defa karşımıza çıkmıyor. Geçen yaz Fransa ve Almanya’da denenmeye başlayan özellik, Kasım ayında Brezilya’da da kullanıldı. Reels özelliği Hindistan’da da geçen haftadan itibaren denenmeye başladı. Gelen bilgilere bakılırsa, Instagram Ağustos ayında ABD’de özelliği yayınlandıktan sonra 50 ülkede daha beta testlerine başlayacak. Ancak hangi ülkelerin bu listede olacağı henüz  bilinmiyor.

Instagram bazı özelliklerini kısa sürede dünyaya yaymayı tercih ederken, bazı özelliklerin gelmesini ise uzun süre beklemek zorunda kalabiliyoruz.  Sosyal medya devi daha önce Snapchat uygulamasından aldığı hikayeler ile bir anda çok daha farklı bir yere gelmişti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı