Sosyal Medya

Instagram’ın Yeni Özelliği Reels Nasıl Kullanılır?

Instagram, sosyal medya kullanıcılarının sevdiği özellikleri teker teker kendi platformuna taşıyor. Son aylarda dünya çapında ciddi tartışmaların odağında olan TikTok’un hızlı keşfetme ekranı, Reels adıyla Instagram’a geldi. Böylece Instagram, yeni bir içerik formatına daha karışmış oldu.

Sosyal medya kullanıcılarını neredeyse yarısını çeken, 2019 verilerine göre Türkiye’de yaklaşık 28,4 milyon kullanıcıya sahip TikTok; yolun sonuna gelmiş olabilir. Ancak bu TikTok’un yarattığı akımın kaybolacağı anlamına gelmiyor. Instagram, nasıl daha önce Snapchat’in popülerleştirdiği Hikayeler özelliğini aldıysa, şimdi de TikTok’un kısa videolardan oluşan ana sayfasındaki yapıyı ve keşfetme özelliğini Reels adıyla uyarladı.

Temel mantığı TikTok ile neredeyse birebir aynı olan Reels, kullanıcılara 15 saniyelik videolar üzerine müzik ekleyerek paylaşma imkanı tanıyor. Yüklenen videolar, tıpkı IGTV içerikleri gibi ana sayfadaki akışta gönderi olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor. Ayrıca Instagram’ın keşfet akışında da Reels videoları görülebiliyor. Her iki noktadan Reels butonuna tıklanınca da Reels ana sayfası açılıyor ve Instagram, küçük arayüz farkları haricinde tamamen TikTok’a dönüşüyor. 

Instagram Reels Nedir ? 

Instagram Reels, kullanıcılara 15 saniyelik kısa videolar yükleme imkanı sunan bir içerik formatıdır. Kullanıcılar, yükledikleri 15 saniyelik videoların üzerine Instagram Müzik aracılığı ile şarkı ekleyebilirler.

Instagram Reels Videolarını Kaydetmek ve Paylaşmak

  • Adım 1: Instagram uygulaması Hikaye oluşturma ekranını açın,
  • Adım 2: Ekranın alt bölümünde ki kaydırmalı menüden REELS’e gelin,
  • Adım 3: Kaydettiğiniz ya da galeriden seçtiğiniz video üzerinde dilerseniz müzik ekleyin,
  • Adım 4: Paylaş butonuna tıklayın,

Paylaştığınız Reels videoları, diğer kullanıcıların ana ekranlarındaki gönderiler arasında ya da Instagram’ın Keşfet bölümünde karşılarına çıkacak. Ayrıca Reels videolarını paylaştıktan sonra Hikayeler üzerinden de paylaşmanız mümkün. Instagram’ın TikTok benzeri hazırladığı bu özellik şimdiden kullanıcıların ilgisini ve beğenisini kazandı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı