Mobil

Instagram Şüpheli Hesaplardan Kimlik Doğrulaması İsteyecek

Son dönemlerlerde fake hesaplarla gerçekleştirdiği mücadelelerle gündem olan Instagram, şüpheli bulduğu hesaplardan kimlik doğrulaması isteyecek. Instagram, bu kimlik doğrulaması sonrası eğer tatmin olmazsa şüpheli bulduğu hesapları kapatıcak.

Son dönemde botlara ve manipülatif gruplara karşı ciddi bir çalışma içerisine giren sosyal medya platformlarından biri de Instagram. Facebook’a ait olan platform, artık bazı kullanıcılarından doğrulama istemeye hazırlanıyor. Yani takipçi satan paneller de zor duruma düşmüş olacak.

Şirketin yaptığı açıklamaya göre, sadece şüpheli görünen hesaplardan kimlik doğrulaması istenilecek ve bunun sonucunda gerekli işlemler yapılacak. Orjinal hesapları etkileyecek bir durum olmadığını açıklayan Instagram, sahte hesapların kapatılacağını resmi olarak duyurdu.

Diğer kullanıcıları etkilemeyecek

Instagram, orjinal hesapların bu durumdan etkilenmeyeceğini vurguladı. Sorgulayacağı hesapların “koordineli yapay davranış içine girme potansiyeli olanlar, takipçilerinin çoğu başka konumlarda olanlar veya otomasyon izi bulunan hesaplar” olduğunu belirttti.

Getirdiği bu yöntem ile Instagram, sahtelik sezdiği hesaplardan kimlik belgesi isteyecek ve hesapların onlara ait olup olmadığını kontrol edecek. Çıkan sonuca göre hesapları tamamen kapatabilecek.

Instagram eleştirilerden kurtulmaya çalışıyor

Instagram son zamanlarda bazı suçlamalara mağdur kalmıştı. Bu suçlamalar Instagram‘ın insanları manipülasyon ettiği ile alakalıydı. 2016 yılında Rus seçimleri incelendiğinde IRA’nın kullandığı en etkili aracın Instagram olduğunu iddia eden Senato İstihbarat Raporu açıklanmıştı.

Instagram bu durum üzerine yeni bir gelişmeyle gelerek, platformdaki tüm troll ve bot hesapları kaldıracağını resmi olarak açıkladı. Yapacağı bu işlemin ne kadar etkili olacağını hep beraber göreceğiz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı