Sosyal Medya

Instagram Silinmiş Fotoğraf ve Mesajları Bir Yıl Boyunca Depolamış

Milyonlarca kullanıcıyı ilgilendiren bu olay

doxycyclin kaufen schweiz

, bazı kullanıcıları tedirgin etti. Instagam’dan attığınız sesler videolar fotoğraflar ve mesajlar, siz sildiğinizde telefonunuzdan siliniyor olabilir fakat Instagram’ın veri tabanına kaydolduğu açığa çıktı.

Bir siber güvenlik araştırmacısı, Instagram‘ın güvenlik açığını farketmeden buldu. Bu doğaçlama gelişen olay sonucu Instagram’ın 1 yıllık verilerine ulaşan araştırmacı, bunun bir güvenlik açığının sebep olduğunu anladı. Instagram, siber güvenlik araştırmacısına 6,000 Dolar ödül verdi.

Bu olayın yaşanması aslında planlanmış bir şey değildi. Yani bu güvenlik araştırmacısı özellikle Instagram’ın güvenlik açığını bulmak için bir efor sarf etmemişti fakat Instagram’ın veri indirme özelliğini araştırırken bu güvenlik hatasını fark etmişti.

Aslında bu olay tamamen doğaçlama gerçekleşti. Bu durum üzerinde Instagram, “bu güvenlik açığının herhangi bir kullanıcının verilerinin başka birinin eline geçmesine yol açmamıştır” açıklamalarında bulundu.

Bu önemli açık, Ekim 2019 tarihinde bulunmuştu, Instagram Eylül 2020 tarihinde bu durumu düzeltebildi. . Instagram yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda, söz konusu güvenlik açığını tespit eden siber güvenlik araştırmacısına 6,000 Dolar (yaklaşık 45 bin TL) ödül verildiği belirtildi

Milyonları ilgilendiren bu olay, tedirgin olan kullanıcılar için sevindirici bir haber oldu. Fakat bazı kullanıcılar bu durum sonrasında Instagram’a olan güvenlerinde kırılma yaşadı. Kullanıcıların çoğu bu açığın ne zamandan beri olduğunu merak ediyor. Belki de bu açık 2018 yılından beri vardı fakat kimsenin haberi yoktu. Instagram buna bir açıklık getiremedi.

Bu arada Instagram‘ın şu sıralarda başı, bir davayla da belada. ABD‘de açılan davaya göre platform, kullanıcıların biyometrik verilerini izinsiz olarak topluyor ve bundan para kazanıyor. Üstelik bu işlemin 100 milyondan fazla kullanıcı için yapıldığı belirtiliyor. Davanın ne şekilde sonlanacağı şu an için bilinmez ancak görünüşe göre Instagram, önümüzdeki günlerde bu davayla ilgili de haberlerimize konu olmaya devam edecek.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı