Sosyal Medya

Facebook’a Yüklü Miktarda Tazminat Cezası!

Facebook, ABD’nin Illinois eyaletinde 2015 yılında açılan bir davada suçlu bulundu. Yüz tanıma teknolojilerinin kullanımının yasalara uygun olmadığı belirlenen davada, Facebook 650 milyon dolar ödeme yapmak zorunda bırakıldı.

Uygulamaya eklediği yeni özellikler haricinde bir o kadarda hakkında açılan davalarla sık sık gündeme gelen Facebook, yine bir dava ve tazminat cezası ile gündemde. Hakkında 2015 yılında açılan bir dava sonuçlanan Facebook, 650 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum bırakıldı.

Yüz tanıma teknolojisiyle kullanıcılarının verilerini toplama aşamasında herhangi bir bilgilendirme yapmaması, Facebook’un bu cezayı almasındaki en önemli faktör oldu. Şirketin geçen yıl kullanımdan kaldırdığı etiket önerme özelliği de kullanıcıların bir fotoğraf yüklediklerinde, kişi etiketlemek için otomatik önerme sunup, fotoğraflardaki yüzlerin verileri hakkında bir soru sormaması tepkilere yol açmıştı.

Özellik, etiket için kullanıcıların fikrini sorsa da fotoğraftaki yüzleri taramak için kimsenin fikrini sormuyordu.

Facebook’un yüz tanıma teknolojisini merkezine alan davaya göre şirket, kullanıcıların verilerini toplamadan önce herhangi bir bilgilendirme yapmıyor ve kullanıcının rızasını sormuyor. Bu durum, ABD’nin Illinois eyaletindeki gizlilik yasalarına aykırı bulundu ve Facebook, para cezasına çarptırıldı.

Edinilen bilgilere göre Facebook, Illinois eyaletindeki 2011 yılı itibarıyla Facebook’a fotoğraf yükleyen tüm kullanıcılarına 400 dolar kadar ödeme yapacak. Şirket, ilk etapta ceza için mahkeme ile 550 milyon dolar değerinde bir anlaşma yapmış olsa da ceza sonradan 100 milyon dolar daha yükselmiş ve 650 milyon dolar olarak resmiyet kazanmış.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı