Oyun

Apple ve Google Play Fortnite’ı Sunucularından Kaldırdı

Fortnite, en son Apple ile arasındaki gerilim sonrasında App Store‘dan kaldırılmıştı, bugünde Google Play üzerinden kaldırılan Fortnite, kullanıcıları fazlasıyla üzdü. Oyunun Google Play üzerinden de kaldırılmasının sebebi Apple‘ın yaptığı açıklamayla aynı oldu. Bu durum üzerine Epic Games, Apple ve Google‘a dava açtı.

Global’de sadece mobil oyununda 400 milyona yaklaşık kullanıcısı bulunan Fortnite zor durumda kaldı. Bunun nedeni, Fortnite‘ın iOS sürümünün App Store‘dan kaldırılmış olması. Hiç beklenmedik bu gelişme, yankısını sürdürmeye devam ediyor. Bunun nedeni ise Apple‘dan sonra Google’ın da Fortnite‘ı kendi uygulama mağazası olan Google Play Store‘dan kaldırmış olması. Fortnite cephesinde sular kolay kolay durulacak gibi görünmüyor.

Apple ve Google’ın böyle bir şey yapmasının nedeni Fortnite’ye gelen en son güncellemeye dayanıyor. Epic Games, oyuna kendi ödeme sistemini getirerek kullanıcılarına oyun içi parasını daha uygun fiyata sunabiliyordu. Yani gelen bu güncellemeyle birlikte Fortnite oyuncuları oyun içindeki V-Papel’i (oyun parasını) daha uygun fiyatlarla satın alabileceklerdi. Epic Games‘in yaptığı bu yenilik yüzünden Fortnite Google Play Store ve App Store‘dan kaldırıldı.

Google Play ve App Store Fortnite İçin Ağır Yaptırımda Bulundu

Apex Legends ve PUBG gibi oyunlarla rekabet içinde olan Fortnite, yaşanan bu olay sonrasında ciddi sarsıldı. Böyle bir yaptırıma gerek var mıydı bilmiyoruz fakat Google Play ve App Store milyonlarca oyuncuyu hiçe sayarak Fortnite‘a böyle bir yaptırımda bulundu.

Epic Games tarafından geliştirilen bu yapım Apex Legends ve PUBG gibi ciddi rakipler karşısında ayakta kalmaya çalışıyor. Kısa bir süre önce Apple’ın geliştiricilerden aldığı komisyon oranı gündemi meşgul etmişti. Geliştiriciler, komisyon uygulamasının yüzdesinden oldukça şikayetçi.

Epic Games, Fortnite’ın para birimi olan V-bucks’ın satın alınması konusunda yüzde 20’ye varan indirimler sağladığını duyurdu. Oyuncular, bu indirimi doğrudan ödeme yaptığı takdirde elde edebiliyor.

Apple‘ın, Fortnite’ın oyun içi ödemeye gelen güncellemeye tepkisi bu denli büyük olsa da Epic Games geri adım atmadı. Epic Games getirdiği bu indirimi PlayStation, Xbox, Nintendo Switch, PC ve Mac kullanıcılarına sunmaya devam edecek.

Epic Games Apple ve Google’a Dava Açtı

Apple, Google ve Fortnite üçlüsü, yaşanan bu gerginliklerin ardından bazı açıklamalarda bulundu. Apple, Epic Games‘in App Store kurallarını ihlal ettiğini dile getirerek uygulamanın bu yüzden kaldırıldığını açıkladı. Epic Games ise doğrudan Apple‘a dava açma yoluna giderek, şirketin rekabeti engellemek ve yeniliği bastırmak için bu tür adımlar attığını ve Apple‘ın “canavar” olduğunu söyledi.

Google, en son yaptığı açıklamaya göre Epic Games ile görüşmek istediğini bu sorunu çözmek istediklerini ve Fortnite‘ı tekrar mağazalarına eklemek istediklerini söylemişti. Fakat Epic Games Google ile anlaşmaya oturmayıp, Apple‘a açtığı davanın aynısını Google‘a da açtığını duyurdu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı