Mobil

Apple, Siri Yüzünden Tehlikede

Apple ile Avrupa Birliği arasındaki vergi savaşı noktalandı. Bu savaşı kazanan AppleSiri uygulaması yüzünden milyon dolarlık ceza alabilir. Zira Avrupa Birliği bu sefer de ABD’li firmanın sesli asistanını gözetim altına aldı.

Apple Siri Uygulaması ile Tekrar Gündeme Geldi

Avrupa Birliği Rekabet Komiseri Margrethe Vestager, İrlanda meselesinin Apple’ın lehine sonuçlanmasından hemen sonra yeni bir soruşturma başlattığını açıkladı. Vestager, Siri’nin rekabet kurallarına uyup uymadığını araştırıyor.

Bunun için 400 şirket ile görüştüğünü söyleyen AB yetkilisi, Siri’ye ek olarak Amazon’u ve Google’ı da inceledeğini açıkladı. Bu bağlamda Amazon Alexa ile Google Asistan uygulamalarının da didik didik analiz edildiğini söyleyebiliriz. Apple kadar olmasa da Amazon ve Google’da tehlikede diyebiliriz.

Margrethe Vestager, yeni soruşturma hamlesi ile Apple’a ve diğer şirketlere AB’nin onları çok yakından takip ettiğinin mesajını vermek istiyor. Özellikle İngiltere’nin bu konu ile ilgilendiği ve sesli asistanların nasıl kullanıldığını araştırdığı aktarıldı.

Avrupa Birliği Rekabet Komiseri, Apple’ın rekabet kurallarını atlayarak haksız kazanç elde etmemesini ve rekabetin düzenine zarar vermemesini istiyor. Danimarkalı siyasetçi, bu husus hakkında şu cümleyi kurdu: “Eğer bu pazarın engellere takılmasını istemiyorsak iş birliği ilkesinin esas olduğunu kabul etmeliyiz.”

Eğer Avrupa Birliği Apple’ın Siri aracılığı ile rekabet kurallarını ihlal ettiğini tespit ederse ceza kesebilme yetkisine sahip olacak. Bu ceza, Apple’ın elde ettiği küresel gelirin yüzde 10’una kadar genişletilebilir.

Bilindiği üzere Apple’ın en son elde ettiği küresel gelir yaklaşık 260 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Bu bağlamda Apple’a yaklaşık 26 milyar dolarlık bir fatura çıkarılabilir. Bu cezanın Apple’ı etkileyeceğini söyleyebiliriz.

Bu soruşturmanın tamamlanması hemen açıklanamayacak, biraz zaman alacak gibi duruyor. Vestager tarafından yürütülen bu araştırma, Apple’ın ceza alacağını garanti etmiyor. Fakat konuşulan durumun kesinliği bu durumu değiştireceğini söyledi. Bunun dışında aynı soruşturmanın ve ilgili ceza uygulamasının Google ve Amazon için de geçerli olduğunu söyleyelim.

Önümüzdeki günlerde daha kesin bilgilere ulaşacağız. Apple, hatırlanacağı üzere Siri’nin kullanıcıları dinlemesinden ötürü özür dilemek zorunda kalmıştı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı