Mobil

Apple, İOS 14 İşletim Sistemini Tanıttı!

Amerikalı teknoloji devi Apple, her yıl düzenlediği Dünya Geliştiriciler Konferansını (WWDC 2020) bu yıl koronavirüs sebebiyle online olarak düzenledi. 22-26 Haziran arasında sürecek olan konferansta Apple, merakla beklenen yeni versiyon işletim sistemi olan iOS 14’ü de tanıttı.

Apple, çevrimiçi olarak düzenlediği WWDC 2020 etkinliğinde merakla beklenen iOS 14 işletim sistemini tanıtmıştı. Peki bu işletim sisteminde yeni gelen özellikler neler, hangi cihazlara güncelleme  gelecek , iOS 14 hakkındaki her şey  bu yazımızda!

iOS 14 İle Beraber Gelen Güncellemeler

1. Resim içinde Resim

Android kullanıcılarının uzun süredir kullandığı Picture in Picture özelliğini uzun süredir bekleyen iOS kullanıcıları iOS 14 ile beraber bu özelliği kullanmaya başlayacak. Picture in Picture özelliği başka bir uygulama açık olduğu zaman video izleyebilmenize olanak sağlamaktadır.

2. iMessage Geliştirmeleri

iMessage uygulaması, iOS 14 ile beraber yeni özellikler kazanıyor. Messages uygulmasına gelen yeni özellikler şunlar; mesajları iletildikten sonra geri çekme, mesajları okunmadı olarak işaretleme, mesajları alıntılayarak cevaplayabilme, grup sohbetlerinize kişi etiketleme, sürekli mesajlaştığınız kişileri favorilere ekleyerek en başta tutma. Bunların yanı sıra çeşitli emoji güncelleştirmeleri ve 20 kadar yeni saç ve şapka stilleri de eklendi.

3. Widget Galerisi Özelliği

Android telefonlarda kullanılan yine başka bir özellik olan widget galerisi, iOS 14 ile beraber iPhone telefonlara da geliyor. Yine istediğiniz gibi widget galerisini özelleştirebileceksiniz. Widget galerisini daha işlevsel hale getiren Apple, ana ekranda da widget kullanmanıza olanak sağlıyor.

4. Yeni Tasarım Siri ve Özellikleri

iPhone kullanıcıları için çok önemli sayılan yardımcıları Siri, iOS 14 ile beraber yeni bir görünüme sahip olacak. Daha önceki iOS versiyonlarında asistan Siri ekranı tamamen kaplıyordu, bu da iPhone kullanıcıları için işlevsellik açısından biraz can sıkıcı bir hal almaktaydı. iOS 14 güncellemesiyle gelen yeni tasarımda Siri, daha kompakt bir görünüme sahip olacak ve ekranı tamamen kaplamadan da tüm işlerinizi halledebilecek şekilde tasarlandı. Aynı zamanda yeni gelen güncelleştirmede Siri ile sesli mesaj da gönderebileceksiniz.

5. Çeviri Uygulamasında Güncelleştirmeler

Apple, yeni işletim sistemi iOS 14 ile beraber yapay zeka destekli çeviri uygulamasını da yayınladı. Bu uygulama sayesinde internet bağlantınız olmadan bile çeviri yapabilirsiniz. Yeni çeviri uygulaması, başlangıçta şuan İngilizce, Çince, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Arapça, Portekizce ve Rusça olmak üzere 11 farklı dilde hizmete sunulacak.

6. Uygulamalarınız Artık Daha Düzenli!

Apple, iOS 14 ile beraber telefonunuzdaki uygulama karmaşasından kurtulmanızı sağlayacak yeni bir özellik kazandırıyor. iOS 14 ile beraber gelecek olan yeni özelliğin adı “App Library (Uygulama Kütüphanesi)” . App Library özelliği sayesinde uygulamalarınız kategorilerine göre otomatik olarak düzenlenecek. App Library özelliğinin diğer bir artısı da telefonunuza yeni indirdiğiniz uygulamalar ‘son indirilenler’ kısmına alarak daha kolay bir uygulama bütünlüğü sunarak telefonlardaki karmaşaya son verecek.

7. Uygulamaları Demo Olarak Kullanın

Apple, yeni işletim sistemi iOS 14 ile beraber gelecek olan özellikleri tanıttı. Ancak bunlardan en dikkat çekici olanı uygulamaları yüklemeden demosunu test edebilmenize olanak sağlamasıdır. iOS 14 ile beraber gelecek olan Clips adlı bir API yayınlayan Apple, uygulama geliştiricileri de düşündü. Apple, bu sayede Clips API’sinin entegre edildiği uygulama ve oyunları kullanıcıların cihazlarına kurmadan seri ve pratik bir şekilde test edebilmelerinin önünü açmaktadır. 

8. Çağrı Arayüzü Güncelleştirmesi

iPhone kullanıcıların en çok şikayet ettiği bir diğer durum olan telefonunuza çağrı geldiği zaman ekranınızı tamamen kaplamasıydı. Apple, iOS 14 ile beraber bunun da önüne geçiyor. Telefonunuzu kullanırken çağrı geldiği zaman ekranı tamamen kapatmayacak ve böylece kullanım esnasında da gelen çağrılar canınızı daha fazla sıkmayacaktır. Yeni gelen kompakt tasarım sayesinde gelen çağrılar ekranın sadece belli bir bölümünü kapatacağı için bu da kullanımda herhangi bir soruna sebebiyet vermeyecektir.

9. CarPlay ve Haritalara Gelen Güncelleştirmeler

Apple, iOS 14 ile beraber Haritalar ve CarPlay uygulamalarına da yeni özellikler getirdi. iOS 14 ile güncellenen CarPlay uygulaması sayesinde iPhone telefonunuz artık aynı zamanda arabanızın da anahtarı olma özelliği taşıyacak. iOS 14 ile  CarPlay uygulamasından telefonunuzu dijital anahtar olarak kullanabileceksiniz. Bu özellik şimdilik sadece 2021 model BMW 5 Serisi araçlar için kullanılabilecek. Ayrıca, Apple yaptığı açıklamada bu özelliği, iOS 13 sürümlü telefonlarda da kullanılabileceğini açıkladı.

Apple, ayrıca iOS 14 ile Haritalar uygulamasına da yeni özellikler kazandırdı. Haritalarda, bazı şirketler ile yaptığı anlaşmalar sayesinde yemek ve alışveriş de dahil olmak üzere birçok yeni yer keşfetmenizi sağlayacak. Bunların dışında Harita uygulamasında bisiklet, elektrikli bisiklet ve elektrikli motosiklet kullananlar için de alternatif yol seçenekleri ve bisiklet yolu güzergahlarını göstermek gibi yeni özellikler kazandırdı.

iOS 14 Güncelleştirmesini Alacak Telefonlar

Apple, yaptığı açıklamada iOS 14 güncelleştirmesini alacak telefonlarını da açıkladı. Yaptığı açıklamaya göre; iOS 13’e güncellenebilen tüm iPhone’ların  yeni işletim sistemi olan iOS 14 güncellemesini de alacağını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre, iOS 14 güncellemesini alacak telefonların listesi aşağıdaki gibidir:

 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone 11
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE (2. nesil)
 • iPhone SE
 • iPod touch (7. nesil)
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı