Sosyal Medya

Apple App Store’da Facebook Komisyon Ücretleri Geçici Olarak Askıya Alındı!

ABD’li teknoloji devi Apple ve Facebook arasında bulunan ve haftalardır devam eden olaylı tartışmada komisyon ücretleri için geri adım geldi.

Teknoloji şirketleri Apple, Facebook ve Epic Games’in de bulunduğu son haftalarda da devam eden komisyon ücretleri için anlaşma sağlandı. Apple tarafından şu anda sadece Facebook için çevrimiçi etkinliklerden yıl sonuna kadar %30 komisyon ücretleri için indirime gidildi.

Teknoloji devi Apple, komisyon ücretleri olayında Epic Games ile sürdürdüğü mücadeleye devam etse de, Facebook tarafında olaylar durulmuşa benziyor. İki teknoloji devi arasındaki gerginlik, geçtiğimiz ay Facebook’un biletlere eklediği Apple’ın uygulama içi satın alımlarından komisyon aldığını gösteren bir afişle başlamıştı.

Apple vs Epic Games Komisyon Ücretleri

Ortaya çıkan anlaşmaya göre Apple ile Facebook; App Store komisyon ücretleri için önemli bir anlaşmaya imza attı. Anlaşmaya göre Apple, Facebook için çevrimiçi etkinliklerden yıl sonuna kadar %30 indirime gidildi.

Apple sonunda Facebook ile anlaşmaya vardı! Komisyon ücretleri için büyük adım atıldı!

Facebook, aylar önce uygulama geliştiricilerin ve içerik üreticilerinin platform üzerinden gelir elde etmesinin önünü açmış ve ücretli online etkinlik düzenlemelerine imkan sağlamıştı. Ancak bu elde edilen geliri iOS platformu üzerinden kazanan geliştiriciler, App Store üzerinden yüzde 30 komisyon ücreti ödemek zorunda kalıyordu.

Apple’ın komisyon ücretlerinin alması karşısında Facebook ise uygulamaya güncelleme getirerek içerik üreticilerine iOS platformu üzerinden yayınlanan içeriklerden komisyon ücreti kesintisi yapılacağına dair bir uyarı mesajı göndermeye başladı. Şirket tarafından yayınlanan güncelleme tam da Epic Games ile Apple arasındaki komisyon ücretleri tartışmalarına denk geldi. Facebook tarafından yayınlanan güncelleme de kısa sürede Apple tarafından engellenmişti.

Facebook Pay Komisyon Ücretleri

Facebook ise bu engelden sonra Apple ile anlaşmanın yollarını aramaya başladı. Ortaya çıkan bilgilere göre iki şirket arasında komisyon ücretlerinin bir süre alınmaması üzerine bir anlaşma sağlandı.

Komisyon ücretleri için yapılan anlaşmaya göre Apple, 31 Aralık tarihine kadar Facebook içerik üreticilerinin Facebook Pay kullanmasına izin verecek. Facebook ise 2021 yılı Ağustos ayına kadar kendi ödeme yöntemini seçen içerik üreticileri üzerinden herhangi bir komisyon ücreti almamaktadır.

Anlaşmaya göre sadece 31 Aralık tarihine kadar böyle devam edecek. Bu tarihten sonra Facebook ödeme yöntemi olan Facebook Pay kullanılmasını Apple’a kabullendirememiş görünüyor. Yine de komisyon ücretleri konusunda birçok firmayı karşısına alan ve geri adım atmayan Apple ilk defa geri adım atmış oldu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı